A Székely Mikó Kollégium neves igazgató- és tanár elődeinek már évtizedekkel korábban is szívügyük volt a tehetséggondozás, erről tanúskodnak az 1800-as évek óta fennmaradt iskolai értesítők. A tanintézmény jelenleg is működtet tehetséggondozói rendszert, tehetséggondozó programokat, úgy hogy tiszteletben tartja a hagyományait és figyelembe veszi a kor kihívásait, a modern technikai eszközök alkalmazását az oktatásban, a képzésben. A magas szintű oktató munkával párhuzamosan szervezett tehetséggondozás zajlik a logikai-matematikai, a nyelvészeti, a testi-kinesztetikus, a térbeli-zenei, a természettudományi szakterületeken. A diákoknak lehetőséget biztosít a tanintézmény délutáni foglalkozásokra, tevékenységekre. Jól felkészült pedagógusok irányításával működnek a szakkörök a matematika, az informatika, a magyar irodalom, a biológia, a kémia, a román nyelv, a képzőművészet a sport terén. A „Tudóskör”, a kórus, a népi hagyományokat éltető tánccsoport, a színjátszó csoport, a tudományos és művészeti alkotótevékenységnek biztosít kibontakozási teret. Az iskola célja, hogy diákjai részesüljenek a képességeiknek, érdeklődésüknek, tehetségüknek leginkább megfelelő oktatásban, fejlesztésben.
A Székely Mikó Kollégium Tehetségpont helyi, intézményi hatókörű: tanítványai körében végez tehetségazonosító, tehetséggondozó, tehetségfejlesztő és tanácsadói tevékenységet. Az iskola diákjainak irányítását az iskola tehetséggondozást felvállaló tanárai végzik, akik magyarországi szakemberek által irányított képzéseken, tapasztalatcserén vettek részt az előző években. A Tehetségpont együttműködik a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanáccsal, a Mathias Corvinus Collegium-mal, a Székely Mikó Alapítvánnyal, tagja az Európai Tehetséghálózatnak. A tehetséggondozói munkába bevonjuk a szülőket, a felsőfokú oktatási intézményeket, az önkormányzatot, a tanintézmény volt diákjait, az anyagi támogatást biztosító magánszemélyeket, vállalkozókat. Célunk továbbra is az, hogy kapcsolatokat építsünk ki olyan kulturális, gazdasági intézményekkel, amelyek a különböző tehetségterületen azonosított diákjaink vetélkedőkön való részvételét, továbbtanulási lehetőségét biztosíthassák.
Szándékunkban áll évente egyTehetségnap megszervezése azzal a céllal, hogy a tehetséggondozói szakkörök munkáját nagyobb közönség is láthassa. Ehhez hasonló kezdeményezés már létezik, a Tudósklub tagjai Pető Mária fizika szakos tanár vezetésével minden tanévben bemutatják munkájuk eredményét az érdeklődő közönségnek.
A versenyeken, vetélkedőn gyakran részt vevő tehetséges diákok számára stresszkezelő foglalkozást szervezett és szervez ezentúl is a Tehetségpont meghívott tanácsadó-pszichológus vezetésével.
A vidéki iskolák diákjai számára, akik tanintézményünkben folytatják tanulmányaikat, szakköröket indít az iskolánk azzal a céllal, hogy könnyebben felzárkózhassanak, az esetleges hátrányokat kiegyenlíthessék.
Iskolalátogatást, nyiltnapokat szervezünk a város és a környék iskoláinak.
A tehetséggondozást felvállaló tanárok szakköröket szerveznek az érdeklődő diákok számára, akik a kötelező tananyag elsajátításán kívül speciális képzésben részesülnek.
A megyei és országos szintű tanulmányi, kulturális vetélkedőkön, a sportversenyeken minden munkaközösség diákjai képviselik a tanintézményt.
Iskolánk alapító tagja a „Kultúrák közötti kommunikáció a Kárpát-medencében” nevű programnak. Ennek a programnak a tevékenységében szeretne a jövőben is részt venni.
A SzTT kezdeményezésére létrehoztuk a Tehetségpontunk tehetséges diákjainak az adatbázisát, ezt szeretnénk a következő években bővíteni.
Az irodalom,a zene és a sport területén jeleskedő, kiemelkedő tehetséges diákokat szeretnénk a továbbtanulásban támogatni, szakmai területen irányítani.
Iskolánk aktívan részt vesz a közös kulturális tevékenységek megszervezésében a szórványban müködő magyar iskolákkal, amelynek elsődleges célja az identitás megőrzése.
Folytatni kívánjuk a német szakos tanárok által már egy évtizede kezdeményezett színjátszó csoportok vetélkedőjét és a német kultúrához és civilizációhoz kapcsolodó versenyek megszervezését,ezáltal is támogtva és serkentve a vidéki iskolákban történő nyelvoktatást
A tanintézmény tantárgy és kulturális vetélkedők szervezését vállalja.
A néptánccsoport folytatja hagyományőrző tevékenységét, identitástudat-erősítő szerepét.
A „Tudóskör” folytatja tehetségazonosító tevékenységét a gimnáziumi osztályokban. Minden tanévben országos vagy nemzetközi versenyen mutatja be a tehetséges diákok újabb alkotásait.
Képzőművészeti kiállításokat szervezünk a diákjaink munkáiból
Továbbra is részt kívánunk venni a megyei és országos tanulmányi vetélkedőkön,az ott
kimagasló eredményeket elérő diákokat szeretnénk a továbbtanulásban segíteni.
Az irodalom,a zene és a sport területén jeleskedő ,kiemelkedő tehetséges diákokat szeretnénk a továbbtanulásban támogatni, szakmai területen irányítani.
A tehetséggondozásban résztvevő szaktanárok képzéseken gyarapítják ismereteiket, tehetségazonosító kérdőíveket dolgoznak ki. A tehetségsegítő tevékenység összehangolja a különböző területen működő tehetséggondozói műhelyek munkáját. A tanintézmény fenntartója a város önkormányzata, versenyek, kulturális tevékenységek megszervezésére az iskola vezetősége bevonja szülői bizottságot. A helyi vállakozók anyagi támogatásban részesítik a különböző események szervezését, a szakkörök munkáját. Az oktatási tevékenységet segítő modern eszközök beszerzésére a tanintézmény elöljárói sikeresen pályáznak. A tehetséges diákok munkáját gyakran támogatja anyagilag a Székely Mikó Kollégium Alapítványa.