Középiskolánk 1963-ban kezdte meg működését, 1990-től a PTE Gyakorló Gimnáziuma és Szakközépiskolája. Minden osztálytípusban nagy hangsúlyt fektetünk a tehetséggondozásra, a jó képességű, tehetséges tanulókat szakmailag és pedagógiailag felkészült, a tehetséggondozás terén elkötelezett tanárok segítik. Már a felvételi előkészítők, felvételik során elkezdjük a tehetség keresést-azonosítást, igyekszünk minél több lehetőséget biztosítani a jelentkezők kibontakozására.
Pécs középiskolái között „gyereknek” számítunk, mégis kiemelkedő sikereket érünk el min-den területen: művészetek, humán- és természettudományok, idegen nyelvek, informatika, sport és szakmai tárgyak. Végzett tanítványaink ma is sikeresek munkájukban. A tan- és fa-kultációs órákon, a tehetséggondozó, versenyekre felkészítő szakkörökön, sportedzéseken évek óta sikeresen azonosítjuk és fejlesztjük a tehetséges tanulókat, aminek egyik legfonto-sabb tényezője, hogy tantestületünk minden tagja motivált, elkötelezett a tehetséggondozás iránt, biztosítják a speciális képességek fejlesztését.
1. Rendszeresen részt veszünk a tanulmányi, művészeti és sportversenyeken.
2. Sok tanulónk indul az OKTV-ken és ér el kiemelkedő sikert.
3. Tanítványaink 80%-a tanul tovább a felsőoktatásban. Többen az iskolánk szakképzésében vesznek részt. A továbbtanulók többsége a PTE karai közül választ, de kedvelt a Corvinus, ELTE és a Műszaki Egyetem.
4. Tanulóink 75 %-a tesz emelt szintű érettségi vizsgát, átlaguk: 4,5. A 2013/14-es tanévben 193 érettségizőnkre 196 emelt vizsga jutott.
5. Tanulmányi átlagunk 4,1-4,3 között mozog. A gimnáziumi osztályok eredménye jelentősen magasabb a szakközépiskolainál, de ezek az osztályok is jóval az országos átlag felett teljesí-tenek. (iskolai: 4,14, gimnázium: 4,21, a szakközépiskola:3,74)
6. Nyelvi képzésünk eredményeként diákjaink 85 %-a rendelkezik egy vagy több nyelvvizs-gával az érettségikor.
7. Évente jelentős számú tanulónk tesz sikeres Deutsches Sprachdiplom Stufe II: nyelvvizs-gát. A 2013/13-ben 24-en kaptak felső- vagy középfokú minősítést.
8. Művészeti tevékenységünkben kiemelkedők a vers- és prózamondás, az énekkar, az énekes és hangszeres együttesek, szólisták eredményei. Az országos, a regionális versenyek legjobb-jai között vagyunk. Jelentős részt vállalunk a PTE, Pécs és Baranya megye rendezvényeinek sikeres lebonyolításában. Gyakran szerepelünk az országos rendezvényeken is.
9. Tehetséggondozásunknak tanórai és tanórán kívüli formái is vannak. Az osztálytípusoknak megfelelően emelt óraszámban tanítunk, a 11.-12. évfolyamon emelt szintű érettségi előkészí-tő foglalkozásokat tartunk. A 2013/14-es tanévben 15 tantárgyból.
10. A tanórán kívüli ismeretszerzést szolgálják a tehetséggondozó szakköreink, egyéni foglalkozásaink. Ezek célja a versenyekre való felkészítés, a művészeti képességek fejlesztése. A tehetséges és az érdeklődő tanulók részt vehetnek többek között a kórusok, a Pódium, az OFF színkör, a hangszeres együttesek, az újságíró szakkör munkájában.
Hatókörünk elsősorban Pécs városára és Baranya megyére terjed ki, de kollégista tanulóink révén megyehatárokat, sőt országhatárokat is átívelő.
Legfontosabb együttműködő partnereink a tehetség felkutatásában a pécsi és a környékbeli általános iskolák.
Folyamatos és nagyon eredményes kapcsolatot alakítottunk ki és ápolunk a PTE különböző karaival, a Pécsi Nemzeti Színházzal, a budapesti Víg- és Erkel Színházzal, a pécsi Kodály Központtal és a Pannon Szimfonikus Zenekarral, a Liszt Ferenc Zeneiskolával, a Márkus Színházzal, a pécsi Harmadik Színházzal és a Janus Egyetemi Színpaddal, a budapesti Goethe Intézettel, a pécsi Lenau Házzal. A Pécsi Tudományegyetemmel, mint fenntartónkkal szoros együttműködést alakítottunk ki, több karral is külön együttműködési szerződést kötöttünk és kötünk.
Fontosnak tartjuk iskolánknak a Szülők Közösségével való együttműködést is.
Tantestületünk minden tagja elkötelezett a tehetséggondozásban, kiváló humánerőforrással és tapasztalatokkal rendelkezünk.
Intézményünk tanárai közül többen részesültek az elmúlt években eredményes tehetséggon-dozó munkájukért különböző elismerésekben pl. Magister díj, Rektori dicséret, Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért díj (Koncz Károly).
Intézményünkben 28 fő rendelkezik szakvizsgával, 14 fő érettségi vizsgaelnöki képesítéssel, 1 fő szakértői végzettséggel és 9 kolléga jelentkezett a szaktanácsadói képzésre.
Német nyelvi vizsgáztatásban (DSD) 5 képzett oktatónk rendszeres vizsgáztató is egyben. A tananyagfejlesztéshez kapcsolódóan kiemelendő, hogy intézményünk tanárai aktív részt vál-lalnak tankönyvírásban (1 fő), illetve a tanévben elkészülő természettudományos labor oktatá-si anyagának elkészítésében (6 fő).
A nevelőtestület tagjai az eredményesebb oktatás érdekében készek az új ismeretek befogadá-sára, rendszeresen részt vesznek továbbképzéseken, konferenciákon, aktív részesei a gyakorlóiskolák Szövetsége által szervezett tehetséggondozáshoz kapcsolódó módszertani Konferenciáknak.
kosárlabda, labdarúgás…).
- Hagyományosan megrendezzük a Regionális Idegen nyelvi Kiejtési és a Megyei Irodalmi Versenyt.
- Tanáraink rendszeresen részt vesznek a Gyakorló iskolák szövetsége által meghirdetett rendezvényeken, ahol rendszeresen megosztjuk egymás tapasztalatait, ötleteit a tehetséggondozás területén.
- Van tanárunk, aki rendszeresen részt vesz az ELTE által szervezett Digitális Pedagógus és a Digitális Nemzedék Konferenciákon, és a tehetséggondozás témában meghirdetett rendezvényeken, és tagja a Tehetséggondozó Társaságnak.Tantestületünk minden tagja elkötelezett a tehetséggondozásban, kiváló humánerőforrással és tapasztalatokkal rendelkezünk.
Intézményünk tanárai közül többen részesültek az elmúlt években eredményes tehetséggon-dozó munkájukért különböző elismerésekben pl. Magister díj, Rektori dicséret, Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért díj (Koncz Károly).
Intézményünkben 28 fő rendelkezik szakvizsgával, 14 fő érettségi vizsgaelnöki képesítéssel, 1 fő szakértői végzettséggel és 9 kolléga jelentkezett a szaktanácsadói képzésre.
Német nyelvi vizsgáztatásban (DSD) 5 képzett oktatónk rendszeres vizsgáztató is egyben. A tananyagfejlesztéshez kapcsolódóan kiemelendő, hogy intézményünk tanárai aktív részt vállalnak tankönyvírásban (1 fő), illetve a tanévben elkészülő természettudományos labor oktatási anyagának elkészítésében (6 fő).
A nevelőtestület tagjai az eredményesebb oktatás érdekében készek az új ismeretek befogadására, rendszeresen részt vesznek továbbképzéseken, konferenciákon, aktív részesei a gyakorlóiskolák Szövetsége által szervezett tehetséggondozáshoz kapcsolódó módszertani Konferenciáknak.
- A tanórákon az egyéni és csoportos fejlesztést segítő módszerek, és tanulásszervezés kerül előtérbe (differenciálás, páros-, csoport-, projektmunka).
- A tehetséggondozás, tehetségfejlesztés kiemelt színterei a tanórákon túl a szakkörök, az egyéni foglalkozások (szaktárgyi, - irodalmi, versmondó szakkörök, énekkarok, osztály- és népdaléneklési vetélkedők, hangszeres együttesek, szólisták, énekesek egyéni foglalkozásai)
- Művészeti és tanulmányi versenyek meghirdetése és lebonyolítása iskolai és országos szin-ten (pl. a Babits 5X osztály- és szólóéneklési verseny, a gyakorló iskolák közötti zenei- és műveltségi versenyek, a 8. osztályosoknak „Szellemeskedő” matematikai verseny)
- A szorgalmi időn kívül tehetséggondozó táborok szervezése (kórus, röplabda).
- Eredményeink alapján a DSD II. nemzetközi, felsőfokú nyelvvizsga vizsgaközpontjaként folyik a felkészítés.
- Német-magyar cserekapcsolat Damme város iskolájával, közös projekt a német fiatalokkal.
- A bécsi UNESCO támogatásával diákjainkkal projekttalálkozókat tartunk, immár 13 éve állunk kapcsolatban három közép-európai (szlovák, cseh, osztrák) iskolával, a munkanyelv a német. Több nagyszabású nemzetközi német nyelvű projekt részesei voltunk: Jugendakademie, Villach, Ausztria, Thüringia. 2003-ban az UNESCO társult iskolája lettünk. 2006 óta német nyelvű e-learning projekteken veszünk részt.
- Az első nyolc magyarországi iskola között útjára indítottuk és aktív részesei vagyunk a Jugend Debattiert International (Vitázik a világ ifjúsága) nemzetközi német nyelvű vitaver-seny magyarországi fordulóinak.
- Együttműködünk a bp-i Goethe Intézettel és a pécsi Lenau Házzal. Az előző keretén belül német nyelvű filmeket nézünk, az utóbbi segítségével németországi táborozáson veszünk részt. Munkánkat németországi önkéntes segíti. Minden ilyen programhoz, eseményhez a to-vábbképzések költségeit a német állam finanszírozza.
- A német nyelvi munkaközösség sikeres pályázatát követően az egész intézményre kiterjedt a Fit for Europe nemzetközi projekt: az Európai Unió Európai Bizottsága által létrehozott és támogatott Socrates-Comenius.
- Rendszeresen szervezünk diákjaink számára projektnapot. (egészségnevelési, Madách és Babits évfordulóhoz kapcsolódó) A 2013/14. évi tanév témája az Európai Unió, célja az EU-val kapcsolatos ismeretek elmélyítése volt.
- Egyéni foglalkozásokon készítjük fel a diákokat az Édes Anyanyelvünk és Kazinczy-versenyre.
- Az újságíró szakkör munkájának eredménye újságunk: „Jónás a Cetből”.
- A művészetek területén folyamatosan biztosítunk bemutatkozási lehetőséget. (Babits 5X zenei rendezvény, énekesek és hangszeresek hangversenyei, irodalmi bemutatók (versek, iro-dalmi színpad), rendszeres kiállítások tanulóink munkáiból. (Számos városi partnerünk támo-gat bennünket: PTE, Kodály Központ, Civil Közösségek Háza, Pannon Klassz Közösség, Harmadik Színház, Janus Egyetemi Színpad)
- A sportfoglalkozásokon a tehetséges, mozogni vágyó tanulóink, készülhetnek fel a különféle versenyekre.
Tehetségpontunk anyagi fenntarthatóságát segítik a pályázati lehetőségek felkutatása és ki-használása (pl. TÁMOP, a Tempus Közalapítvány pályázatai, Pécs Megyei Jogú Város pályázatai).
Tehetséggondozó tevékenységünket folyamatosan támogatja a Pécsi Tudományegyetem, a Babits Alapítvány, Az Ifjúság Sportjáért Alapítvány, a Zeneszív Egyesület, a Pécsi Tudo-mányegyetem Karai, a Kodály Központ, a Civil Közösségek Háza, a Pannon Klassz Közös-ség, a Pécsi Harmadik Színház, a Pécsi Janus Egyetemi Színpad, illetve tanítványaink szülei, a Szülők Közössége.