Közhasznú feladatként két tehetséggondozó versenyt alapítottunk. A Kozma László Országos Informatika Tanulmányi Verseny 7. éve folyamatosan egyre több általános iskolai tanulót vonz, évente átlagosan 2000 főt. A Dusza Árpád Országos Programozói Emlékverseny 2008-ban alapított középiskolai csapatverseny, melyen az első évben 43 iskola 130 tanulója vesz részt.
10 éve anyagilag és szakmailag támogatjuk a LOGO Számítástechnikai Országos Tanulmányi Versenyt, amelyen évente 3-4000 általános- és középiskolai tanuló vesz részt.
Országos hatókörrel, 7 régiós központtal.
A régiókban felelős tanárt és tehetség-szakértőt kérünk fel. Együttműködést kezdeményezünk az OKM által szakmailag és anyagilag támogatott általános és középiskolai versenyek szervezőivel, akiket a 2009. február 21-ére szervezett Tehetségnapra meghívtunk. A már működő pályázatfigyelést kiterjesztjük a tehetségpontok feladataira alkalmas pályázatokra is.
Az ISZE, a már több éves hagyományokkal rendelkező három fordulós versenyeinek (Kozma László verseny, Logo verseny, az idén először megrendezésre kerülő Dusza programozási verseny) szervezésével az iskolai tehetségeket kívánja segíteni, tehát azokat, akik jó képességeiknek megfelelően jól teljesítenek az iskolában.
A jövőben az ISZE hangsúlyt szeretne fektetni a szabálytalanul jelentkező tehetségek felkutatására, azonosítására is. Ezért tervezzük egy informatika alkalmazói, csoportmunka formájában megvalósuló levelező csapatverseny beindítását a szakiskolai képzésben résztvevő tanulók számára. Az ISZE arra törekedne, hogy a szakiskolás tanulók részére kiírt versenyfeladatok az új, kompetencia alapú tanítási-tanulási módszerek alkalmazásával (csoportmunka, páros munka, projekt) lehetőséget biztosítsanak a kijelölt téma komplex, interdiszciplináris megközelítésére.
Milyen konkrét programokat, rendezvényeket terveznek a megalakulásuk utáni első évben?
- Regionális tehetségpontok alapítása
- Mentori hálózat kialakítása (pl. távoktatásos, fórumos, levelezős formában)
- Tehetségfejlesztő tanárok fórumának létrehozása
- Tehetséges diákok fórumának létrehozása
- ISZE - Tehetség Tábor szervezése nyaranta
- ISZE - környezetvédelmi kirándulás - pl. jutalomként a versenyeken jól szereplőknek
- Cikksorozat az INSPIRÁCIÓ-ban
- Tehetségnapok szervezése (módszertan, tapasztalatcsere, előadások, gyakorlat)
- Tréning tanároknak
Közhasznúsági eredményünk egy részét és az adófelajánlások 1%-ból kapott összeget erre a célra használjuk fel. A fenntarthatóságot a közgyűlés által jóváhagyott éves költségvetésben tervezzük.
Regionális tehetségpontjaink olyan iskolákhoz és pedagógusokhoz kapcsolónak, akik már eddig is élen jártak a tehetségek felismerésében, segítésében. Igény szerint szakértő és iskolapszichológus munkáját is igénybe veszik.
dr. Gyarmathy Éva - MTA Pszichológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatárs,
Tehetség Program Munkabizottság vezető
Dr. Zsakó László docens, ELTE Informatikai Kar Informatika Szakmódszertani Csoport
Dr. Veres Pál igazgató, Miskolc, Földes Ferenc Gimnázium
Fülöp Márta Marianna - ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar, tehetségfejlesztési szakértő szakirányú szak hallgatója
- Statisztikai adatok a versenyeken induló tanulók, iskolák, felkészítő tanárok számának alakulásáról.
- Eredmények összevetése, várható javulása.
- Cikkek, tanulmányok az INSPIRÁCIÓ-ban.
- Évente a szeptemberi "tanévnyitó"-levelünkben tájékoztatást adunk az oktatási intézmények igazgatóinak tevékenységünkről